Krapte op woningmarkt Waterland
Regio Waterland is een van de gebieden in Nederland waar de vraag naar een woning groter is dan het aanbod. Dat blijkt uit een rapport over de tweedekwartaalcijfers van makelaarsvereniging NVM.
In die zogenoemde krapteregio’s is meer dan 25 procent van de woningen gekocht voor een hoger bedrag dan de vraagprijs. Om hoeveel procent het in Waterland precies gaat, weet NVM-woordvoerder Roeland Kimman niet.
In de meeste van deze krapteregio’s is de groei van het aantal verkopen er sinds het tweede kwartaal van 2017 uit. In Waterland zet de groei nog door. Zowel het aantal verkopen van tussenwoningen, hoekwoningen 2-onder-1-kapwoningen als vrijstaande woningen steeg ten opzichte van het eerste kwartaal. Alleen het aantal verkochte appartementen nam iets af. Per saldo nam het aantal verkopen van de bij de NVM aangesloten makelaars toe van 375 in het eerste kwartaal naar 407 in het tweede (stijging van 8,4 procent).
,,De daling van het aantal transacties (het aantal huizen dat wisselt van eigenaar, red.) zien we vooral in de echt krappe gebieden zoals in Amsterdam’’, reageert Kimman. ,,Mensen worden afwachtend en verkopen hun woning niet voordat ze een nieuwe woning hebben.’’
Toch denkt Kimman dat de groei van het aantal verkopen ook in Waterland op termijn kan stagneren. De huizenprijzen stijgen namelijk steeds verder door de toenemende vraag en het achterblijvende aanbod. ,,Zo zien we bijvoorbeeld al dat er meer mensen van Almere naar Lelystad verhuizen. In Noord-Holland kan het ook gebeuren dat er steeds verder naar de buitengebieden wordt getrokken, waar mensen meer waar voor hun geld krijgen.’’
De toenemende vraag in regio’s zoals Waterland verklaart Kimman niet alleen doordat steeds meer mensen naar de Randstad verhuizen, maar ook omdat het aantal eenpersoonshuishoudens toeneemt en de Nederlandse bevolking nog steeds groeit. De oplossing is eenvoudig: ,,Er moet conform de vraag bijgebouwd worden, want de prijzen stijgen meer dan zou moeten.’’