sluiten
Inloggen
sluiten
vrijdag 03 september 2010

Komst waterfabriek naar Alkmaar aan zijden draadje

  • Gepubliceerd op 12 november 2008, 07:00
  • Laatst bijgewerkt op 12 november 2008, 08:17
alkmaar - 

De Europese Unie doet niet mee, de Chinese investeerders zijn afgehaakt en nu dreigt ook het Rijk niet met de miljoenen over de brug te komen. Het plan 'Waterkwekerij' met een high tech waterzuivering in Alkmaar hangt aan een zijden draadje.

Het Alkmaarse college van b en w klampt zich vast aan de laatste strohalm: een subsidieverzoek bij het ministerie van Vrom. Deze maand, zo heeft 'Den Haag' beloofd, wordt duidelijk of er 15 tot 20 miljoen euro richting Alkmaar gaan voor de zogenoemde Membraan Bioreactor (MBR) die in de huidige stadskwekerij is gedacht.

Eerdere subsidieverzoeken bij Haagse ministeries zijn afgeketst. Een tegenvaller, aldus wethouder Simon Binnendijk (CDA, Stadsontwikkeling), want uit het enthousiasme dat eerder bij het Rijk was geproefd had hij meer gretigheid in Den haag verwacht om in Alkmaar te investeren in moderne milieutechnologie.

Het voordeel van de Membraan Bioreactor is niet alleen dat hij veel compacter is dan de huidige, over vele hectare verspreide zuivering, maar ook nog eens kraakhelder water levert. Dit zuivere rioolwater zou teruggepompt kunnen worden in de stad, waardoor bijvoorbeeld de grachten veel schoner zouden worden.

De reacties bij de ministeries van Vrom en Economische Zaken werden twee jaar geleden nog als 'jubelend' omschreven. Alkmaar zou als proefproject dienen, waarna zo'n twintig andere steden van de techniek zouden kunnen profiteren. Ook China zou vooraan staan om in de MBR te investeren, aangezien dat land met grote milieuproblemen te maken heeft. Maar intussen richten de Chinezen zich alweer op andere technieken.

Binnendijk houdt nog hoop op subsidie, maar heeft ook al nagedacht over de vraag 'wat als'. Het plan 'Waterkwekerij' voorziet immers niet alleen in een waterzuivering, maar ook in 600 woningen tussen de wijken Bergerhof, Bergermeer en Blaeustratenkwartier. Die wijk kan er in 'versoberde uitvoering' evengoed komen. ,,Vijftig procent van het plan bestaat uit waterpartijen, misschien kan dat wat minder en wat meer groen en bebouwing.''

Inloggen
Reacties
  • Je moet het ook 'maatschappelijk' bekijken. Wanneer deze zuivering grootschalig toegepast zou gaan worden, dan wordt het water goed gezuiverd en dan loopt de overheid een godsvermogen aan milieuheffingen mis.
    Dit is om precies dezelfde redenen waarom de overheid zo fel tegen mestfabrieken is. Het levert minder heffingen op.

    Geplaatst door JeWeetWelWie op 08:25 12-nov-2008
  • JeWeetWelWie op 08:25 12-nov-2008, helemaal juist!
    door het stimuleren van juist die kennis zou nederland helemaal geen mest probleem meer hebben en we krijgen dan schone stroom uit eigen land.
    de overheid gooit liever geld weg richting atoom stroom, een dood lopend spoor. of het zwaar subsidieren van grote bedrijven om maar meer windmolen parken te bouwen met achterhaalde technieken.

    wetsus is een nederlands kennis instituut met heel veel kennis op het gebied van membraan technologie.
    http://www.wetsus.nl
    http://www.waterforum.net/index.asp?url=/template_a1.asp&que=paginanr=2644

    Geplaatst door jandan op 11:08 12-nov-2008
  • JWWW: Volgens mij is het juist een project van de lokale overheid om het vervuilde rioolwater te reinigen. Omdat het nog experimenteel is, zou het project best eens uit de hand kunnen lopen en moeten de heffingen juist omhoog om dit te betalen.

    Geplaatst door Zucht op 11:16 12-nov-2008
  • goed, ik kan me dus zo boos maken over die oogkleppen mentaliteit. wij zijn hier in nederland nummer 1 op het gebied van membraan technologie en het wordt in ons eigen land bijna nergens toe gepast. zondag ochtend, 9 november, was er nog een heel programma over op tv. kun je ook nog even terug kijken op uitzending gemist.

    Geplaatst door jandan op 11:20 12-nov-2008
  • Zucht op 11:16 12-nov-2008, deze technologie bestaat en is uit de experimentele fase. het hoeft alleen nog maar toegepast te worden.

    Geplaatst door jandan op 11:24 12-nov-2008
  • Onze regering steunt liever eerst andere vreemde landen met miljoenen die men DENKT te steken in waterpompen , duizenden SONY camera's voor palestijnen , oorlogs troepen sturen .. enz enz En wil graag miljarden aan Olympischer spelen uitgeven. Maar ondertussen wordt Nederland steeds onveiliger en ons water steeds vuiler. Ons recycled water bevat geneesmiddelen , mannelijke en vrouwelijke hormonen en vele andere stoffen die men er niet meer uit krijgt. ..en iedereen zegt goh wat is het water toch lekker...Straks moet water komen uit de landen die ze nu geld brengen AHUMMM en zijn wij onder-ontwikkeld

    Geplaatst door willie op 12:04 12-nov-2008
  • Een waterfabriek is helemaal nergens voor nodig . Het regenwater komt met bakken uit de lucht , we moeten ons het lek pompen om het allemaal weer in zee te lozen . Gewoon opvangen dat regenwater , je hoeft het niet eens te zuiveren je kan het ZO drinken . Wat is het volgende onzinnige plan ? Een zonnescheinfabriek ?

    Geplaatst door Bob. op 13:16 12-nov-2008
  • Zonnegeinfabriek kan ik me nog iets bij voorstellen.....

    Geplaatst door Papillon op 13:56 12-nov-2008
  • @Papillion . Ook niets mis met zonnegein hoor , we kunnen hier best nog wat meer gein gebruiken . maar het moest over water gaan dus zullen we er een waterig zonnetje van maken ? Hahaha .

    Geplaatst door Bob. op 14:01 12-nov-2008
  • Dat waterige zonnetje begint hier net te schijnen!

    Geplaatst door rampmeerpeen op 14:55 12-nov-2008
  • @Rampmeerpeen: Jij woont zeker in dat criminele gat aan het eind van de wereld, met de meeste zon uren?
    Hier in het Grootebroekse valt het water met bakken uit de hemel. :-(

    Geplaatst door Last Straw op 15:02 12-nov-2008
  • @jandan op 11:24 12-nov-2008
    Ook al is de techniek voorhanden, het bouwen van de installatie kost de overheid toch geld en dat moet terugkomen middels de heffingen. JWWW slaat met zijn opmerking in de eerste reactie de plank dus flink mis.

    Als we, zoals jij zegt, deze techniek zo goed beheersen, is dat een reden te meer om het juist uit te voeren. Kun je de wereld laten zien wat we kunnen. Levert mischien nog wat op.

    Geplaatst door Zucht op 16:09 12-nov-2008
Schrijf een reactie
U bent niet ingelogd. U moet geregistreerd zijn om te kunnen reageren op deze site. Lees eerst de spelregels voor reacties op artikelen.

Stelling

Alle ouders moeten hun pubers testen op drugsgebruik (uitleg)
Poll
Eens (57%)
Oneens (43%)
Totaal aantal stemmen: 1323
advertenties

Burgerinitiatief kaasmarkt

3 voor 12

3 voor 12 & NHD
Lees meer>>

Cultuurprijs Alkmaar

Cultuurprijs 2010
Lees meer>>

Vakantiefotowedstrijd Alkmaar e.o.

advertenties